KOŁO dziennikarskie

KOŁO DZIENNIKARSKIE

Niedziela, Październik 14, 2018, 17:39

Drodzy Uczniowie!

W dniach  od 27 września do 2 października trwały przygotowania do wyborów członków samorządu szkolnego. Kandydaci: Dorota Pisarek (kl. III B), Dawid Stecko (kl. III A) oraz Gabriel Górka (kl. 4 B) przez dwa dni próbowali przekonać nas do oddania głosu na swoją osobę. Prowadzili kampanie wyborcze. Wśród haseł znalazło się m.in. NIE OBIECUJĘ, DZIAŁAM.

2 października przypadł dzień wyborów. Tego dnia należało pamiętać o naszym uczniowskim dowodzie tożsamości - legitymacji.

W komisji zasiedli następujący uczniowie:

• Agnieszka Przepiórka
  • Milena Leszczyńska
  • Łucja Kowalczyk
  • Julia Paradowska

Dla kandydatów był to stresujący czas, gdyż każdy głos liczył się na wagę złota. Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwał pan Daniel Porczyński oraz dyżurujący nauczyciele.

Wybory wygrali:

1. Dorota Pisarek uczennica klasy III B PG – 55 głosów
  2. Dawid Stecko uczeń klasy III A PG – 50 głosów
  3. Gabriel Górka uczeń klasy 4 b – 45 głosów

Zwycięzcom gratulujemy!

Słowo demokracja pochodzi z języka greckiego od słów demos, co znaczy lud oraz kratos – władza. Jest to forma ustroju politycznego, w której obywatele (naród) sprawują rządy bezpośrednio albo też za pomocą wybranych przez siebie przedstawicieli. Podmiotem ustroju demokratycznego jest naród, czyli zbiorowość wszystkich obywateli danego państwa. Ona to ustanawiając swoich przedstawicieli, lub też wypowiadając się w sposób bezpośredni, kształtuje porządek polityczny i społeczny, ustanawia prawa i je egzekwuje. Termin ten prawdopodobnie został użyty  już w V wieku p.n.e. Przyjmuje się, że po raz pierwszy zastosował go grecki historyk Herodot. Początki ustroju demokratycznego sięgają starożytnej Grecji, który ewoluował i na przestrzeni wieków był doskonalony.

Martyna i Dorota

Brak komentarzy.