Po ogłoszeniu przez Stalina „amnestii„ napływ obdartych, wynędzniałych, wygłodzonych, schorowanych kandydatów na żołnierzy był ogromny. Spowodowało to problemy z uzbrojeniem z zakwaterowaniem, umundurowaniem i wyżywieniem. W miarę dalszego, licznego zgłaszania się chętnych do wojska pogarszały się stosunki między władzami ZSRR, a dowództwem polskim. Wizyta gen. Władysława Sikorskiego w Moskwie w grudniu 1941 r. niewiele zmieniła w tym zakresie. Podwyższono jednak liczebność Armii Polskiej w ZSRR do 96 000 żołnierzy (sześć dywizji piechoty po 11 000 ludzi, oddziały i służby poza dywizyjne- 30 000 ludzi)
i ustalono przeniesienie armii do lepszego klimatycznie terenu Azji Środkowe (obszar republik: uzbeckiej, kazachskiej i kirgiskiej). Przesunięcie oddziałów dokonane zostało w okresie od 13 do 25 lutego 1942 r. Szerzące się jednak epidemie tyfusu plamistego i czerwonki oraz malaria dziesiątkowały wycieńczone poprzednimi warunkami formujące się oddziały. Zarządzono nowy pobór urodzonych w latach 1897 – 1923 i ochotników urodzonych przed 1925 r.
15 lutego 1942 r. Armia Polska w ZSRR liczyła 46 159 ludzi. Rozpoczęto formowanie czterech dalszych dywizji piechoty, ośrodka organizacyjnego, centrum wyszkolenia armii i pułków specjalnych.
2 lutego 1942 r. Władze radzieckie wystąpiły z propozycją wysłania 5 dywizji piechoty na front. Była to jedyna dywizja piechoty uzbrojona przez Rosjan. Strona polska była przeciwna użyciu jednej dywizji polskiej. W wyniku powstałego konfliktu rząd radziecki zapowiedział ograniczenie dziennych racji żywnościowych jedynie do 44 000 porcji. W tej sytuacji gen. Anders i rząd polski w Londynie, z poparciem rządu brytyjskiego, zaproponował Stalinowi wyprowadzenie nadwyżki wojska powyżej 44 000 żołnierzy do Iranu, gdzie żywność, sprzęt i uzbrojenie dostarczane miały być przez Wielką Brytanię. Uzyskano zgodę Stalina. Premier brytyjski Winston Churchill nalegał na rząd radziecki, aby Armia Polska broniła zagrożonego przez Niemców brytyjskiego Bliskiego Wschodu i złóż ropy naftowej w Iraku. Ewakuacja do Iranu, przeprowadzona w okresie od 24 marca do 4 kwietnia 1942 r., objęła 39 069 żołnierzy i 10 789 osób cywilnych. Były to 8, 9 i 10 dywizje oraz część 5, 6 i 7 dywizji, ośrodek organizacyjny wojsk pancernych, 1 pułk ułanów, batalion drogowy i kolejowy, kompanie saperów armijnych i większość ośrodka organizacyjnego armii.
Dla pozostałej w ZSRR części Armii Polskiej: 5, 6 i 7 dywizje piechoty, centrum wyszkolenia, armijny pułk zapasowy, szkoły artylerii oraz bataliony specjalny, łączności i saperów przyjęto nową organizację. Zaniechano dalszego naboru do liczącej 41 000 ludzi armii. Mimo epidemii nie przerwano szkolenia. 5 dywizja piechoty odbyła ćwiczenia bojowe z ostrym strzelaniem na stokach Pamiru.
W sierpniu 1942 r. nastąpiła druga ewakuacja. Trwała ona od 5 do 25 sierpnia i tak jak poprzednia wiodła przez radziecki Krasnowodsk do Pahlevi w Iranie. Objęła: 40 400 żołnierzy, 4432 junaków i junaczek oraz 24 437 osób cywilnych, w tym kobiety i dzieci. Dodatkowo w listopadzie 1942 r. ewakuowano 701 żołnierzy
i 1936 osób cywilnych. Ostatecznie „nieludzką ziemię” miało szczęście opuścić zaledwie 115 000 obywateli polskich, w tym ok. 70 000 zakwalifikowanych jako żołnierze.
We wrześniu 1942 r. przybyłe jednostki Armii Polskiej w ZSRR połączono z jednostkami Armii Polskiej na Bliski Wschodzie (Brygada Karpacka, Legia Oficerska, batalion wartowniczy, szpital polski i inne) i utworzono Armię Polską na Wschodzie. Armia ta miała się składać z trzech korpusów: z istniejącego od 1941 r. w Szkocji 1 Korpusu Polskiego oraz z projektowanych 2 i 3 Korpusów Polskich. Zamiar ten nie został jednak zrealizowany. Powstał tylko II Korpus Polski (27 lipca 1943 r. w Iraku), zorganizowany na wzór armii brytyjskiej. W trakcie formowania, kosztem zmniejszania z trzech do dwóch liczby brygad piechoty w dywizjach, w skład korpusu weszła grupa artylerii, która w armii brytyjskiej należała do wojsk armijnych. Ponadto utworzono brygadę pancerną, jako brygadę czołgów bezpośredniego wsparcia piechoty. Powstały również niezbędne oddziały i pododdziały innych rodzajów wojsk i służb, których nie było w korpusie brytyjskim. Chodziło o to, aby wsparcie artylerii i broni pancernej oraz obsługa oddziałów walczących były zapewnione przez oddziały polskie, znajdujące się w dyspozycji dowódcy korpusu, a nie przez sporadycznie przydzielane oddziały brytyjskie.
W skład II Korpusu Polskiego wchodziły: dowództwo, sztab, dwie dywizje piechoty - 3 Dywizja Strzelców Karpackich i 5 Kresowa Dywizja Piechoty, 2 brygada pancerna, oddziały wojsk korpusu i armii oraz oddziały służb przynależnych do korpusu. Dowódcą korpusu został gen. dyw. Władysław Anders, jego zastępcą gen. bryg. Zygmunt Szyszko - Bohusz, dowódcą 3 Dywizji Strzelców Karpackich gen. bryg. Bronisław Duch, dowódcą 5 Kresowej Dywizji Piechoty gen. bryg. Nikodem Sulik, dowódcą drugiej brygady pancernej gen. bryg. Bronisław Rakowski, dowódcą 2 grupy artylerii płk dr Ludwik Ząbkowski. Bazą II Korpusu dowodził gen. bryg. Marian Przewłocki. Termin gotowości bojowej II Korpusu Polskiego dowództwo brytyjskie ustaliło na 1 stycznia 1944 r.
W sierpniu 1943 r. II Korpus Polski z miejsca formowania w Iraku (rejon Kirkuk – Mosul) został przesunięty do Palestyny. W Iraku pozostała na pewien okres baza II Korpusu (7 dywizja zapasowa, szpitale wojskowe, centrum wyszkolenia i inne). Pobyt II Korpusu w Palestynie trwał 3 miesiące. Na przełomie października i listopada II Korpus przesunięto na teren Egiptu, do obozu w Ouassasin.
7 grudnia 1943 r. uzgodniono przetransportowanie korpusu do Włoch. Od połowy grudnia 1943 r. do lutego 1944 r. jednostki II Korpusu przewożone były transportami kolejowymi w rejon Aleksandrii i Port Saidu. Transport trwał 4 miesiące (grudzień 1943r. – kwiecień 1944 r.). Przewóz morzem zorganizowały władze brytyjskie. W transporcie udział brały również statki polskie: m/s „Batory”, „Pułaski”, ORP „Krakowiak” i „Ślązak”. 3 Dywizja Strzelców Karpackich (3DSK)
oraz 5 Kresowa Dywizja Piechoty zeszły na ląd w Tarencie,a 2 brygada pancerna
w Neapolu.
3 DSK 2 lutego 1944 r. jako pierwsza zaczęła luzowanie brytyjskiej 78 dywizji piechoty nad rzeką Sangro. Do końca marca cały II Korpus Polski znalazł się na linii frontu. Liczył w tym czasie ogółem 55 800 żołnierzy. Był dobrze wyszkolony i uzbrojony. Stanowił silną jednostkę operacyjną, wchodzącą w skład 8 Armii Brytyjskiej.
II Korpus Polski walczył od 31 stycznia do 15 kwietnia nad rzeką Sangro. W słynnej bitwie o Monte Cassino i Piedimonte, trwającej 13 dni i 30 godzin
(11-25 maja 1944 r.) przełamywał tzw. linię Gustawa i tzw. linię Hitlera. W połowie czerwca 1944 r. prowadził działania na samodzielnym kierunku operacyjnym wzdłuż wybrzeża Adriatyku, 18 lipca zdobył Ankonę, po czym walczył o przełamanie linii Gotów (25 lipca – 3 września). Jesienią i zimą prowadził walki w Apeninie Emiliańskim (4 października 1944 r. – 1 stycznia 1945 r.), a od 2 stycznia
do 8 kwietnia 1945r. Walczył nad rzeką Senio. 9 kwietnia ruszyła ofensywa
na Bolonię. Po przełamaniu rozpaczliwej obrony Niemców na linii rzek Senio
i Santerno i sforsowaniu dalszych 17 większych rzek i kanałów II Korpus Polski zakończył swe działania bojowe wyzwoleniem Bolonii 21 kwietnia 1945 r.
Straty bojowe II Korpusu Polskiego na froncie włoskim- na szlaku liczącym ponad 400 km – wyniosły 2197 zabitych, 8376 rannych i 264 zaginionych, razem
11 197 żołnierzy. Ponadto 3182 żołnierzy uległo wypadkom samochodowym, a 2560 żołnierzy ewakuowano z powodu utraty zdolności do walki. Łączne straty II Korpusu w kampanii włoskiej wyniosły ok. 17 000 żołnierzy.
II Korpus Polski w latach 1944 – 1945 walczył na froncie włoskim łącznie 367 dni i wyeliminował z walki ok. 50 000 żołnierzy wroga. Żołnierze II Korpusu Polskiego bohaterskimi walkami na froncie włoskim dali świadectwo swego patriotyzmu, woli walki i lojalności żołnierskiej wobec sojuszników.
.:::.
Przemówienie gen. bryg. Władysława Andersa
w dniu 25 sierpnia 1941 roku
do byłych jeńców wojennych - Polaków w obozie
w Griazowcu (koło Wołogdy):
Dziś jako wasz dowódca i dowódca Sił Zbrojnych Polskich organizowanych w Sowietach czuję z całą powagą obowiązek i odpowiedzialność, która na mnie spada. I tak, cokolwiek było przedtem, zakazuję mówić o tym i komentować, wydaję rozkaz, aby powstrzymać się od wszelkich wycieczek osobistych, gdyż wszystko to nie warte jest nic wobec sprawy Polski.”.
..................................................................................................................
Dążymy do Polski niepodległej, sprawiedliwej, demokratycznej, która da szczęście wszystkim obywatelom...”
Przemówienie z dnia 14 września 1941 roku
gen. Michała Karaszewicza - Tokarzewskiego
dowódcy 6 dywizji piechoty w m.Trockoje po Mszy św.
„...Byłoby nikczemnością i tchórzostwem mówić teraz o tym co było. Czeka nas wspólna walka z Niemcami”.
Obaj generałowie po kampanii wrześniowej przebywali
w więzieniach sowieckich.
Tekst: mgr Małgorzata Cichowska