Z życia szk. 2013/14 sem.II

Z życia szk. 2013/14 sem.2

>> Podsumowanie projektu „Wyrównywanie szans uczniów wiejskich gimnazjów gmin Gózd, Grabów nad Pilicą, Przytyk i Kowala”

 
W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Grabowie nad Pilicą uczestniczyli w projekcie współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki współpracy z Centrum Nauczania Języków Obcych NORTON I w Krakowie 40 uczniów mogło raz w tygodniu doskonalić swój język angielski.  Co warto podkreślić, zajęcia zakończyły się egzaminem oraz uzyskaniem Międzynarodowego Certyfikatu potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Ponadto wszyscy uczniowie klas III wzięli udział w zajęciach z doradztwa zawodowo – edukacyjnego, które w perspektywie wyboru szkoły średniej okazały się bardzo przydatne.

>> Zielona Szkoła PSP - czerwiec 2014

W dniach 09-13 czerwca 2014 r.  52 uczniów klas 4, 5, 6 PSP im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino uczestniczyło w „Zielonej Szkole” w Bęsi. Nasz wyjazd zorganizowało biuro Artrip - Akademia Twórczego Rozwoju z Krakowa.
- więcej 

>> Podsumowanie zbiórki makulatury

  W roku szkolnym 2013/2014 zebraliśmy największą ilość makulatury w odniesieniu do lat poprzednich. Uczniowie klas 0-3 oddali 1100 kg makulatury, uczniowie klas 4-6 1300 kg, a uczniowie gimnazjum 1900 kg. Pieniądze ze zbiórki zostały przeznaczone na nagrody dla uczniów, którzy indywidualnie oddali najwięcej makulatury. Nagrody otrzymało dziewięć osób (po trzy z każdego etapu edukacyjnego).
   Z podsumowania akcji wynika, że najwięcej makulatury oddała klasa IIB PG, natomiast najwięcej zaangażowanych uczniów w zbiórkę było w klasie 3 PSP.
Wszystkim, którzy wzięli udział w powyższym przedsięwzięciu dziękujemy za ekologiczną postawę.
Organizatorami zbiórki byli: Małgorzata Cichowska, Andrzej Chrabąszcz, Danuta Chrząstek Elżbieta Drab, Małgorzata Stępień, Małgorzata Żurawska – Janas                                         M.Stępień

>> Warsztaty matematyczno - sportowe

W dniach 6 - 7 czerwca 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Augustowie odbyły się „WARSZTATY MATEMATYCZNO - SPORTOWE”, w których uczestniczyli szóstoklasiści ze szkoły w Grabowie nad Pilicą oraz ze szkoły w Augustowie.
Spotkanie rozpoczęło się na sali gimnastycznej. Gości powitali opiekunowie Pani Danuta Chrząstek oraz Pani Marta Górka, a następnie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Sławomir Madej.
Uczniowie zostali zapoznali z harmonogramem.  
 
Piątek:
zajęcia matematyczne                    pt „Uczymy się przez zabawę”,
zajęcia sportowe,
ognisko,
toaleta wieczorna,
dyskoteka piżamowa

Sobota:
gimnastyka poranna,
toaleta,
przygotowanie śniadania,
rozgrywki sportowe. 

Całość spotkania zamknęło podsumowanie warsztatów, a w tym wręczenie nagród. 

>> Wyjazd na piknik naukowy 

W dniu 31 maja  uczniowie gimnazjum uczestniczyli w Pikniku Naukowym, który zorganizowany został  w Warszawie już po raz osiemnasty.
Piknik Naukowy to największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę. Instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i instytucje kultury prezentują swoje najnowsze badania, dzielą się wiedzą i entuzjazmem z uczestnikami wydarzenia.
Nasi uczniowie mieli okazję obejrzeć eksponaty różnych pojazdów począwszy od zabytkowych po najnowocześniejsze. Brali udział w ciekawych pokazach i doświadczeniach z zakresu bardzo różnorodnych dziedzin min. z fizyki, biologii, chemii, geografii, archeologii, geologii astronomii, robotyki, mechaniki, matematyki. W tym roku tematem wiodącym Pikniku był: Czas.
Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia różnych części Stadionu Narodowego, na płycie którego Piknik był zorganizowany.
 
D. Madej, M. Stępień 

>> Dzień Matematyki

Dnia 30 maja w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą odbył się Dzień Matematyki przygotowany przez nauczycieli: Danutę Madej, Martę Górkę i Danutę Chrząstek.
W tym dniu uczniowie klas I-III PG i klas IV-VI PSP walczyli w Międzyklasowym Konkursie Matematycznym o Puchar Dyrektora Szkoły. Rywalizacja odbywała się na jednej godzinie lekcyjnej. Uczniowie każdej klasy byli podzieleni na sześć grup. Każda grupa miała do wykonania inne zadanie:
Test matematyczny
SUDOKU
Układanie TANGRAMÓW
Zadania typu PRAWDA – FAŁSZ
Krzyżówka
Plakat.
 
Do konkursu z każdej klasy wytypowano także jeden najładniejszy zeszyt przedmiotowy z matematyki.
Jedno z  zadań: TEST MATEMATYCZNY O BRYŁACH został przygotowany przez grupę gimnazjalistów: Dominika Maliszewskiego, Damiana Przestrzelskiego, Mateusza Paciorka, Seweryna Sałka i Norberta Wróblewskiego realizujących projekt edukacyjny pt.: „Formy architektoniczne, czyli bryły wokół nas”.
Uczniowie ci przedstawili również prezentację brył i ich zastosowanie w życiu codziennym dla uczniów klas pierwszych PG.
Uczniowie innej grupy projektowej w składzie: Jakub Bojdziński, Rafał Marszałek i Dominik Olak przygotowali dla klas drugich PG prezentację multimedialną  „Wielcy polscy matematycy”.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.
Publiczna Szkoła Podstawowa:
I miejsce – klasa VI (105 pkt.)
II miejsce – klasa Va ( 93 pkt.)
III miejsce  - klasa Vb (77 pkt.)
Publiczne Gimnazjum:
I miejsce – klasa IIIa (110 pkt.)
II miejsce – klasa IIIb (108pkt.)
III miejsce – klasa Iib (104 pkt.)
Puchary klasom VI i IIIa wręczyła Pani Dyrektor Edyta Lusarczyk na apelu szkolnym w dniu 23.06. 2014 roku.
Gratulujemy!!!                                        Danuta Madej, Danuta Chrząstek, Marta Górka

>> Projekty edukacyjne z historii

 
     22 i 23 maja uczniowie klasy II A i II B Publicznego Gimnazjum, którzy wybrali tematy historyczne, zrealizowali założenia tematyczne projektów w ramach lekcji historii. Całość poprzedziła żmudna praca nad różnymi źródłami oraz stworzenie scenariusza zajęć, prezentacji multimedialnych, makiet oraz quizów.
    Grupa I – uczennice klasy II B – J. Czerwińska J. Gostkowska, K. Krześniak, A.Kurbanowska – realizowały projekt pod tytułem: „Życie codzienne w starożytnym Rzymie”. Odbiorcami byli uczniowie klasy czwartej. Głównym celem było wprowadzenie uczniów szkoły podstawowej w nowy dział realizowany w ramach podstawy programowej.
    Grupa II – uczniowie klas II A/B – A. Kaczmarek, P. Petryka, S. Michalski – realizowali projekt pod tytułem „Historia polskiej motoryzacji”. Zagadnienia tematyczne działań wykraczały poza podstawę programową. Głównym celem było poszerzenie i wzbogacenie wiedzy uczniów klas II gimnazjum, którzy byli odbiorcami.
 
Opiekunem projektów był mgr J. Cichowski.

WYCIECZKA klasy 6 do FARMY ILUZJI

 
Dnia 29 maja 2014 roku  w ramach Dnia Dziecka, klasa 6 odbyła  wycieczkę do Farmy Iluzji w miejscowości Trojanów.
Opiekunami wyjazdu była pani Aleksandra Struska wraz z panem Danielem Porczyńskim.
Wyjazd do parku edukacji i rozrywki odbył się w celu pokazania uczniom na czym polegają iluzje, skąd się biorą, a także jak na nie reagują ludzie, czyli jednym słowem fizyka.
Uczestnicy wycieczki zebrali się w szkole w Grabowie nad Pilicą o godzinie 8.00.
Po sprawdzeniu listy wyruszyliśmy w drogę. Podróż upłynęła nam bardzo szybko.
Kiedy dojechaliśmy na miejsce, nasi opiekunowie zatroszczyli się o wszelkie formalności, po czym rozpoczęliśmy zwiedzanie parku w towarzystwie pani przewodnik.
      Na początku zwiedziliśmy Latającą Chatę Tajemnic, unoszoną w górę przez balony.   Następnie weszliśmy do muzeum krzywych zwierciadeł, które pogrubiały, lub zmniejszały naszą sylwetkę. Przed wejściem do Muzeum Iluzji, można było zrobić sobie zdjęcie na talerzu czy pobawić się lewitującymi piłeczkami. Szybko spostrzegliśmy nieprzymocowany do żadnego przedmiotu kran, z którego wypływała woda. Kolejną atrakcją był Wiklinowy Labirynt, gdzie szukaliśmy rozwiązania zagadek, zadanych przez panią przewodnik. Następnie grupowo wchodziliśmy do Tunelu Zapomnienia. Po zobaczeniu tych wspaniałych atrakcji mieliśmy przerwę na odpoczynek oraz jedzenie. Pracownicy parku zatroszczyli się o przygotowanie ogniska. Po chwilach spędzonych na jedzeniu, pozostało nam jeszcze wybranie dodatkowych atrakcji.
   Niestety w związku z uciążliwą i mokrą aurą wiele ciekawych zabaw nie mogło być zrealizowanych, więc jednogłośnie, podzieleni na grupy poszliśmy zwiedzać Grobowiec Faraona. Ponadto obejrzeliśmy Meble Olbrzyma, Gigantyczne Szachy i grę Chińczyka. Pod koniec pobytu na Farmie Iluzji przyszedł czas na zakupienie pamiątek oraz zrobienie grupowego zdjęcia.
   Około godziny 15.30 przyjechaliśmy do Grabowa nad Pilicą,  pod szkołę, obok której czekali na nas rodzice.
   Uważam, iż wyjazd był bardzo udany oraz ciekawy, gdyż dzięki tej wycieczce przyswoiliśmy wiele informacji o iluzjach, które nas otaczają. Wydarzenie uświadomiło nam także jak interesująca jest nauka poprzez rozrywkę oraz zabawę. Gorąco zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Parku Iluzji http://www.farmailuzji.pl/atrakcje.html
 
Małgorzata Górka - uczennica klasy 6
wraz z wychowawcą Aleksandrą Struską 

>> Drugie miejsce naszej absolwentki, Aleksandry Cichońskiej w konkursie Warka Music Show

 22 maja 2014
 

W dniach 28 – 30 kwietnia młodzież z grupy oazowej, pod opieką pań: Ewy Szumigaj i Ani Paradowskiej, wzięła udział w pielgrzymce do Szczawnicy.

 
Wyjazd spod szkoły w Grabowie nad Pilicą był o godzinie 4.00. Pierwszą atrakcją był spływ tratwami po Dunajcu. Pomimo kapryśnej pogody mogliśmy podziwiać piękny krajobraz górski. Trasa spływu wiedzie poprzez teren Pienińskiego Parku Narodowego.
Po spływie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania, gdzie czekał na nas obiad. Po posiłku miał odbyć się spacer po Szczawnicy, jednak pogoda pokrzyżowała nam plany. Udało nam się jednak zobaczyć Sanatorium „Inhalatorium”. Jest to budynek o pięknej zabytkowej architekturze usytuowany w sercu parku Zdrojowego. Wróciliśmy do ośrodka, gdzie mieliśmy czas wolny.  Wieczorem wzięliśmy udział we Mszy Świętej. Po mszy miało odbyć się ognisko, jednak pogoda znów spłatała nam figla i padał deszcz. Zamiast tego były kiełbaski na gorąco. Po kolacji udaliśmy się do swoich pokoi.  
Następnego dnia ruszyliśmy na Trzy Korony. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Pieninach. Jest stamtąd doskonały widok na obszar Parku Pienińskiego. Droga nie była łatwa. Miejscami bardzo stromo i ślisko. Jednak mimo tego udało nam się dotrzeć na szczyt. Widok stamtąd był naprawdę zdumiewający. Byliśmy zmęczeni, ale dumni, że udało nam się wejść na samą górę. Po zejściu udaliśmy się na obiad. Następnie mieliśmy czas wolny. Wieczorem wyjechaliśmy do Aquaparku w Popradzie na Słowacji. Leży on w malowniczej okolicy wysokich Tatr, wśród bajecznej zieleni malowniczych lasów. Przez około trzy godziny mogliśmy zrelaksować się i odpocząć w basenach termalnych. Mieliśmy do dyspozycji baseny z wodą termalną, saunę, jacuzzi oraz zjeżdżalnie. Wieczorną atrakcją był pokaz laserów. Po zakończeniu pokazu udaliśmy się w drogę powrotną do Szczawnicy.
Kolejnego dnia, po śniadaniu, ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Wadowicach. Zobaczyliśmy kościół, w którym Jan Paweł II przyjął chrzest, uczestniczyliśmy także we Mszy Świętej oraz zobaczyliśmy dom  Jana Pawła II.
Na koniec wycieczki mieliśmy czas wolny. Mogliśmy zakupić dla siebie pamiątki oraz spróbować papieskich kremówek. Po kolejnym udanym dniu  wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Do Grabowa wróciliśmy około godziny 21.00. Wyjazd był udany, wszyscy wrócili zadowoleni. Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy.
Weronika Cieślak

>> Projekt  unijny "IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach"

 
W ostatnim czasie Gmina Grabów nad Pilicą skorzystała z  projektu  unijnego "IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach".W ramach tego projektu zostało dofinansowane działanie "Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty", a dotyczyło ono "Zmniejszania nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej". Jest to duży projekt systemowy, dzięki któremu doposażono 2 oddziały przedszkolne w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą i jeden w Publicznej Szkole Podstawowej w Augustowie.

W naszej szkole zostały doposażone 2 sale oddziałów przedszkolnych, szatnia, łazienka oraz plac zabaw, a wszystko z myślą o najmłodszych uczniach. Przede wszystkim zmieniły się nie do poznania sale lekcyjne, w których wymieniono meble, ławeczki z krzesłami, dywany, a także wzbogacono kąciki zabaw dla dzieci oraz zaplecze pomocy dydaktycznych. Maluchy mają teraz większe możliwości zabawy, chłopcy przy zakładzie samochodowym, czy stolarskim, a dziewczynki przy kuchni, supermarkecie, toaletce, czy przewijaku dla lalek. Dużą frajdę sprawiły dzieciom również nowe zestawy wypoczynkowe oraz specjalnie przystosowane do ich wieku biblioteczki. W salach pojawiły sie też nowe, solidnie wykonane z drewna gry edukacyjne, które nie tylko bawią , ale i uczą. Zadbano o komfort i bezpieczeństwo dzieci poprzez montaż rolet okiennych i nowe obudowy grzejników.  Zakupiono również nowy duży telewizor wraz z wieżą spełniającą również funkcje DVD. Czekamy jedynie na tablice multimedialne, które zostaną zamontowane lada dzień.

Szatnia zyskała nowe ławeczki i szafki na ubrania. Zrobiło się przestronniej i bardziej kolorowo. Duże zmiany dają się zauważyć na placu zabaw. Przybyło tam wiele sprzętów rekreacyjnych, między innymi: karuzela krzyżowa, karuzela tarczowa, 3 piaskownice, linaria, bujak-ważka, tablice do malowania oraz huśtawki-bocianie gniazdo. Teraz jednocześnie może korzystać z różnych urządzeń  większa ilość dzieci.

Podkreślić należy również wymianę urządzeń sanitarnych w łazience, gdzie zamontowano nowe urządzenia, przystosowane do wzrostu dzieci.

Udział w tym projekcie przyniósł istną metamorfozę w edukacji przedszkolnej naszej placówki. Odczuły to nie tylko dzieci, które są zachwycone zmianami,  ale również ich rodzice i nauczyciele.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych

ZS w Grabowie nad Pilicą

>> Euroweek- Szkoła Liderów

 
 W dniach 16-20 maja grupa uczniów ZS w Grabowie nad Pilicą, pod opieką pani Eweliny Milan oraz Marty Wawrzos, uczestniczyła w obozie- Szkoła Liderów w Długopolu Zdroju na Ziemi Kłodzkiej.
Był to specjalny obóz edukacyjny, którego założeniem było rozwinięcie najbardziej cenionych w chwili obecnej umiejętności społecznych: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. Dla naszych uczniów bardzo ważna była także możliwość komunikacji w języku obcym. Język angielski bowiem był używany przez uczestników przez 50% czasu spędzonego na obozie. Było to nie lada wyzwanie, ale cała grup spisała się na medal! Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży- stowarzyszenia posiadającego wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży. Nasi uczniowie mieli szansę obcowania z wolontariuszami z Turcji, Indii, Chin, Rumunii, Austrii, Litwy, Wietnamu i Kenii.
5 dni nauki poprzez zabawę pozwoliły uczniom na otwarcie się na ludzi z innych środowisk i kultur oraz na przełamanie oporów w użyciu języka angielskiego.
Planowany jest kolejny taki wyjazd w przyszłym roku szkolnym. Naprawdę warto! 

>> „ W Pacanowie kozy kują” 

 
Miesiąc maj i czerwiec, to czas wycieczek szkolnych. Sezon wycieczkowy w naszej szkole rozpoczęli najmłodsi, tj. uczniowie klasy 3 .  14  maja dzieci wraz Z  opiekunami  udały się do Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Ekspozycja została przygotowana tak, aby pobudzić dziecięcą wyobraźnię i zaangażować dziecko aktywnie w proces zdobywania wiedzy z zakresu bajek, baśni i legend. Odwiedzając Centrum Bajki dzieci znalazły się w wyśnionej bajce, brały udział w zabawach interaktywnych przy wykorzystaniu technik multimedialnych, oglądały  wybraną przez siebie bajkę. Zarówno dzieci, jak i opiekunowie opuszczali wystawę, a właściwie „magiczny świat bajek” będąc pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyli i przeżyli. W trakcie wycieczki mieliśmy również okazję zwiedzić XIV- wieczny Pałac w Kurozwękach, stanąć oko w oko z prawdziwymi bizonami, a także podziwiać wiekowy dąb Bartek w Zagnańsku.Wszyscy , choć trochę zmęczeni, wrócili pełni wrażeń i  przeżyć.                                                                            Wych. klasy 3 - U. Strzałkowsk

>> Wyjazd do BŁOTNICY

 
10 maja 2014 r. gimnazjaliści przygotowujący się do przyjęcia sakramentu bierzmowania udali się na spotkanie młodzieży bierzmowanej w Błotnicy.Opiekę nad uczniami sprawowała Pani katechetka Ewa Szumigaj i ksiądz wikariusz Tomasz Jurzyński.
   Wyjazd spod kościoła w Grabowie nad Pilicą był już o godzinie 9.00. Na miejsce dojechaliśmy około 10.00. Przed wejściem do kościoła każdy otrzymał świeczkę do zapalenia podczas mszy. Na początku, zebrani tańczyli do radosnych piosenek. Wszyscy byli uśmiechnięci i przyjaźni. Po ponad godzinnej zabawie uczniowie mogli odpocząć, słuchając słów jednego z księży, który uświadamiał jak ważny w życiu każdego człowieka jest sakrament bierzmowania. Mowa ta zakończyła się ogromnymi oklaskami. Po kazaniu odbył się występ rapera, który opowiedział o swoich problemach oraz o tym, jak dzięki wierze się ich pozbył. Następnie wszyscy z zapalonymi świeczkami indywidualnie podchodzili do chrzcielnicy, aby odnowić sakrament chrztu. Na koniec odbyła się msza święta poświęcona wszystkim uczestnikom. Podczas niej przybył biskup, który ciepłymi słowami przywitał młodzież. Na zakończenie każdy otrzymał po słodkiej bułce.
   Do Grabowa wróciliśmy o godzinie 16.00. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy zintegrować się z rówieśnikami i lepiej przygotować się do nadchodzącego bierzmowania. W zjeździe wzięło udział ponad tysiąc osób.  

>> Święto Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość stała się już szkolną tradycją. W tym roku w przekazie słowno – muzycznym udział wzięli :
Uczniowie klasy 4 PSP – prezentacja poezji
Uczennice klasy II B PG – narracja, prezentacja poezji
Uczniowie klasy II A PG – czuwanie nad sprzętem muzycznym
 Uroczystość oprawiona była prezentacją multimedialną.
 Opiekunowie:
> Jacek Cichowski – scenariusz, muzyka – dobór      utworów, prezentacja
> Daniel Porczyński – muzyka, dekoracje – strona      techniczna
> Małgorzata Cichowska – dekoracje, próby czytania      poezji
 
 J. Cichowski 

>> Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

 
Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajo jest symbolem początku i źródła życia, znakiem zmartwychwstania, powrotu do życia. Ozdobione miało w sobie tajemniczą moc.   Pod koniec marca w naszej szkole został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą pisankę. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas młodszych i przebiegał w dwóch formach: dla klas O - wyklejanka w formie płaskiej , dla klas 1-3 - forma  przestrzenna.  W konkursie wzięło udział 23 uczniów klas O i 32 uczniów klas 1 – 3. Do organizatora spłynęło aż 55 prac. Komisja długo zastanawiała się nad wyróżnieniem najpiękniejszych prac, ponieważ każdy uczestnik spełnił wszystkie kryteria związane z wykonaną pracą, a pomysłom na pisankę nie było końca. Członkowie komisji uznali, że wszystkie prace zasługują na wyróżnienie, dlatego przyznano wyłącznie I miejsca.      
     Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatora konkursu pamiątkowe dyplomy, a od dyrekcji szkoły praktyczne upominki. 

>> Sprawdzian  Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM 

 
10 kwietnia 2014 r. 32 uczniów klasy 3 pisało swój pierwszy w życiu Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji z OPERONEM. Trzecioklasiści przed rozpoczęciem pisania obejrzeli film terapeutyczny, którego zadaniem jest rozluźnienie uczniów przed sprawdzianem. Jego główny bohater, Bratek, pokazywał dzieciom skuteczne sposoby na opanowanie lęku i wzbudzał w nich poczucie siły oraz gotowość do wykonania zadań.Sprawdzian "Wielki kłopot" składał się z 2 części: języka polskiego i matematyki. Arkusz z języka polskiego zawierał 12 zadań: 8 z nich to były zadania zamknięte, 4 otwarte. Arkusz z matematyki składał się z 14 zadań: 10 z nich to zadania zamknięte, a 4 z nich - otwarte. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń może uzyskać 40 pkt: 20 pkt za test z języka polskiego i 20 pkt z matematyki. Punktacja zadań otwartych zależy od stopnia ich trudności. Każda część sprawdzianu trwała po 45 minut. Cały sprawdzian trzecioklasisty z Operonem dotyczył słonia Dominika. Uczniowie musieli przeczytać fragment książki Ludwika Jerzego Kerna "Proszę słonia”. Następnie, należało odpowiedzieć na pytania związane z tekstem. W części matematycznej pojawiły się m.in. zadanie polegające na odczytaniu temperatury na termometrze rtęciowym, obliczenia  zegarowe, wagowe, kalendarzowe  oraz matematyczne zagadki. Uzyskane wyniki (pełny raport ukaże się w maju) umożliwią sformułować ocenę opisową oraz wnioski do dalszej pracy z uczniem.                                                                                                                      
wych. kl. 3 - U. Strzałkowska 

>> ,,W poszukiwaniu autorytetu w rocznicę śmierci Jana Pawła II ‘’

 
  2.04.14 roku na sali gimnastycznej w naszej szkole odbył się apel w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Akademię przygotowała grupa projektowa, w której skład wchodziły dwie dziewczyny - Adrianna Simbor i Klaudia Bogumił oraz dwóch chłopaków - Adam Adamczyk i Emil Wrona. Pomagały im osoby chętne - Aleksandra Kurbanowska, Karolina Krześniak, Kinga Ogrodzińska, Anita Chrabąszcz. Opiekunem grupy projektowej była pani Ewa Szumigaj.

Wchodzący na salę otrzymywali śpiewniki i zachęcani byli do wspólnego śpiewania. Na początku rozpoczęliśmy uroczystym apelem, który poruszył serca nauczycieli oraz uczniów, zaśpiewaliśmy dwie pieśni „Abba Ojcze’’ i „Barka”, kojarzące się tylko z naszym Rodakiem Janem Pawłem II. W kolejnej części programu przedstawiliśmy scenki, w czasie których kilku uczniów musiało odrobić pracę domową, napisać „Receptę na świętość wg Ojca Świętego”- dzięki temu pokazaliśmy krótko, ale bardzo ciekawie, codzienność papieża oraz młodość Karola Wojtyły. W czasie występów mogliśmy podziwiać jego zdjęcia na pokazie slajdów.

Na końcu grupa projektowa w prezencie rozdała wydrukowane na kartkach „Recepty na świętość wg Jana Pawła II”.  Cała uroczysta akademia oraz scenki    z humorem spodobały się widowni. Dzięki staraniom wszystkich osób grupa projektowa zaliczyła swój projekt, a wszyscy wokoło mieli bardzo pozytywne odczucia po występie, który duchowo zaczął przygotowywać nas do kanonizacji naszego Wielkiego Polaka, Świętego Naszych Czasów. 
_______________________________ 
 

>>  I Festiwal Piosenki Zimowej 

Najmłodsi wokaliści z gminy Grabów n. Pilicą zaprezentowali swoje zdolności muzyczne podczas I Festiwalu Piosenki Zimowej. Celem konkursu było promowanie dziecięcej twórczości artystycznej, rozwijanie talentów estradowych, popularyzacja śpiewu oraz integracja dzieci. Patronat nad festiwalem objął Wójt Gminy Grabów n. Pilicą - p.  Euzebiusz Strzelczyk oraz Dyrektor Zespołu Szkół W Grabowie n. Pilicą – p. Edyta Lusarczyk.  Festiwal odbył się 13.03.2014 r. na sali gimnastycznej w szkole w Grabowie n. Pilicą.  Na scenie wystąpiło 14 artystów  w 2 kategoriach wiekowych. W kategorii oddziałów przedszkolnych wystąpili:
1.      Jakub Mróz z Augustowa              4.      Mikołaj Jatymowicz - Ob
2.      Natalia Michalska - 0a                   5.      Anita Wachnik - Ob
3.      Natalia Pogoda - Oa                      6.      Anna Janowska  - Oc
W kategorii klas I - III:
1.      Julia Paradowska i Wiktor Cieślak- kl.1
2.      Natalia Maciejczak- kl.2
3.      Klaudia Woźniak – kl.2
4.      Olga Majak- kl.3 Augustów
5.      Dagmara Kuklińska –kl.3 Augustów
6.      Katarzyna Ośka – kl. 3
7.      Maja Bratos – kl.3
 
Występy młodych artystów obserwowali ich koledzy i koleżanki z klas O-4, nauczyciele i rodzice; a oceniało jury w składzie: p. Regina Granat, p. Barbara Ignacak i p. Daniel Porczyński. Komisja konkursowa punktowała przygotowane prezentacje pod względem znajomości tekstu, interpretacji wokalnej, ogólnego wyrazu artystycznego. Po krótkiej naradzie ogłoszono wyniki konkursu. W I festiwalu zwycięzcami okazali się…… wszyscy uczestnicy, bowiem jury przyznało same I, II i III miejsca. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę za trud przygotowań i odwagę. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Wójta, który ufundował piękne nagrody dla występujących dzieci. Mamy nadzieję w kolejnych latach kontynuować pomysł festiwalu, być może z inną porą roku w tytule :)
Organizatorzy:  Elżbieta Drab i Edyta Porczyńska

>> Konkurs recytatorski - Warka 

Sukces naszej absolwentki w Konkursie Recytatorskim
http://dworek.warka.pl/znamy-zwyciezcow/

>> Wyjazd na turniej sportowy w piłkę nożną

 "Tymbark - z podwórka na stadion" Głowaczów 2014
 
12.03.2014 r. odbyły się w Głowaczowie zawody sportowe w piłkę nożna chłopców  i dziewcząt w piłkę nożną "Tymbark - z podwórka na stadion" edycja XIV. 
W turnieju piłkarskim wzięło udział 8 zespołów: 4 drużyny dziewcząt i 4 drużyny chłopców. Były to zespoły z Magnuszewa, Grabowa nad Pilicą i organizatorzy turnieju - z Głowaczowa. Mecze turniejowe odbywały się systemem "każdy z każdym". W kategorii dziewcząt nasze "Smerfetki" zajęły w rywalizacji zespołowej II miejsce, a w kategorii chłopców nasza drużyna "Happy Boys" wywalczyła III miejsce. Turniej "Tymbarku" przebiegał w duchu zdrowej rywalizacji sportowej i pod hasłem zasady "fair play".                                                    
D. Porczyński

>> WYJAZD NA BASEN

 
W środę 26. 02. 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą wraz z nauczycielami Danutą Chrząstek, Barbarą Ignacak oraz Danutą Wasińską wybrali się na basen do Kozienic. Zjeżdżalnia, jacuzzi – to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać wszyscy uczestnicy wyjazdu.
Była to okazja do aktywnego i zdrowego spędzenia wolnego czasu. Podróż autokarem umilały rozmowy ze swoimi rówieśnikami. Mamy nadzieje, że to nie ostatnia taka wycieczka.      
Danuta Chrząstek, Barbara Ignacak

>> Wycieczka do Warszawy

 
We  wtorek 25 lutego 2014 roku uczniowie klas 4 - 6 PSP i I - III PG w ramach nagrody za dobre i bardzo dobre wyniki w nauce pojechali na wycieczkę do Warszawy.      W programie było zwiedzanie budynku Belwederu - wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu oraz sale reprezentacyjne Belwederu.
Po zakończeniu zwiedzania uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Multikina w "Złotych Tarasach"  na seans filmowy "Pompeje". Nie zabrakło też czasu, aby zjeść co nieco w MacDonald.                                                              
M. Górka

>> ZBIERAMY BATERIE - DBAMY O ŚRODOWISKO

14 lutego w naszej szkole odbyła się zbiórka baterii. Każde dziecko, które przyniosło baterię otrzymało w nagrodę symbolicznego lizaka, a trzy osoby z każdej klasy, które przyniosły najwięcej baterii w danej klasie – pudełko na baterie. Wyniki zbiórki przedstawiają się następująco:
Klasa 0a - 4,44 kg
Klasa 0b - 7,65 kg
Klasa 0c- 6,23 kg
Klasa 1 - 17,34 kg
Klasa 2 - 7,97 kg
Klasa 3 - 13,16 kg.
     Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, a w szczególności klasie 1, która zebrała najwięcej baterii. Łącznie wszystkie klasy 0-3 uzbierały 56,79 kg. Indywidualną rekordzistką została uczennica klasy 1 - Julia Cieślak, której udało się zebrać aż 9,10 kg zużytych baterii. W nagrodę otrzymała okolicznościową koszulkę.                                                                                
U. Strzałkowska

Jak co roku, po I semestrze nauki, uczniowie klas 1-3, najlepiej radzący sobie z wyzwaniami szkolnymi otrzymali  pamiątkowe dyplomy, a wraz z nimi super nagrodę. Tą nagrodą jest wyjazd na basen do Kozienic podczas ferii zimowych. Szczęśliwcy ci, to:

Klasa 1: Cieślak Julia, Paradowska Julia, Szustkowska Julia, Kęsik Kamila, Sobień Dominika, Petryka Klaudia, Daria Ryba, Kowalczyk Szymon, Petryka Bartłomiej, Cieślak Wiktor, Giza Oliwier.
Klasa 2: Adamczyk Krystian, Bogumił Ksawery, Chruściak Justyna, Cichońska Oliwia, Dyga Julia, Kowalczyk Łucja, Łepecki Bartłomiej, Maciejczak Natalia, Mućko Oskar, Waśniewska Oliwia, Wieczorek Kacper
Klasa 3: Socha Oliwia, Słomska Aleksandra, Rączka Dominika, Janowska Zuzanna, Gazarkiewicz Patrycja, Brynda Norbert, Bogumił Maja, Szymaniak Maciej, Stecko Wiktoria, Roguska Natalia, Petryka Paulina, Paradowski Jakub, Ośka Katarzyna, Kucharski Hubert, Grzęda Oliwia, Glegoła Wiktoria, Giza Adrian, Bratos Kamil, Adamczyk Daniel, Siemion Maksymilian
 
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za wytrwałość, aby mogli odebrać nagrody również na koniec roku szkolnego.
       Zobacz GALERIĘ                                                                        
Wychowawczynie klas 1-3

>> SPRAWOZDANIE

  Warecki Sztab WOŚP działający przy Dworku na Długiej dnia 7 lutego 2014 roku na godz. 18 00 zaprosił wszystkich wolontariuszy na galę rozdania nagród i dyplomów. Pod opieką Pani Danuty Chrząstek i Pana Sławomira Madeja na galę zgłosili się Aleksandra i Magdalena Chrząstek, Anita Chrabąszcz, Ewelina Korczak, Wiktoria Gąsior i Patrycja Stefaniak. Organizatorzy podsumowali akcję, rozdali dyplomy i nagrody dla najlepszych wolontariuszy, wyświetlili film z finału WOŚP Warka. Wysłuchaliśmy koncertu Michała Pastuszka oraz zjedliśmy tort z sercem przygotowany specjalnie na tę uroczystość.             

CHOINKA SZKOLNA

30 stycznia dla uczniów klas młodszych została zorganizowana zabawa choinkowa. Na  sali gimnastycznej zgromadzili się wszyscy lubiący taniec oraz dobrą zabawę. Większość dzieci z tej okazji była przebrana za różne postacie z bajek, ale też w stroje własnego pomysłu, co dało się zauważyć podczas przedstawiania mody karnawałowej. Wszystkim podobała się oprawa muzyczna, a szczególnie maszyna, która wytwarzała bańki. W tany ruszyli nie tylko uczniowie, ale też rodzice oraz panie wychowawczynie. Zmęczeni mogli posilić się smakołykami w zorganizowanym sklepiku. Uśmiechnięte buzie mówiły same za siebie, że zabawa karnawałowa udała się w 100%.   Wszystkim za wspólna zabawę oraz pomoc w przygotowaniach dziękujemy.              

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

to święto, o którym każdego roku pamiętają wszystkie dzieci. Uczniowie naszej szkoły 23 stycznia br. ten dzień uczcili wyjątkowym spotkaniem. Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w przygotowanym specjalnie dla nich koncercie, nagradzając gromkimi brawami małych artystów. Wielką przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki wręczone przez wnuków. Po zakończeniu występów był słodki poczęstunek dla wszystkich. Na twarzach Gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy szczęścia i wzruszenia, a szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
 
Wszystkim Babciom i Dziadkom dziękujemy za wspólne spotkanie i składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz pociechy z wnuków.
Wychowawczynie klas 0 - 3

W tym roku szkolnym nasza szkoła zebrała 431 złotych 36 groszy w ramach akcji „Góra grosza”.  Uczniowie szkoły podstawowej ofiarowali na pomoc rodzinnym domom dziecka i rodzinom zastępczym 261 złotych 20 groszy, zaś uczniowie gimnazjum – 170 złotych 16 groszy.

Najhojniejsi okazali się uczniowie klasy 3 PSP, którzy zebrali łącznie 70 złotych 10 groszy, co daje średnio 2,19 zł na jednego ucznia oraz gimnazjaliści z klasy IIIB z kwotą 60,5 zł, czyli 2,63 zł na każdego trzecioklasistę.
Wszystkim uczestnikom akcji za serce i pomoc potrzebującym dziękują organizatorki akcji:  Marta Górka oraz Agnieszka Kozioł. 

Sprawozdanie z XXII FINAŁU
WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Za nami kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z udziałem wolontariuszy oraz uczniów Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą.
W niedzielę 12 stycznia 2014 roku wolontariusze:
Karolina Durajczyk - IIb
Magdalena Chrząstek - IIb
Ewa Szczygieł - IIa
Aleksandra Chrząstek - IIb
Weronika Rączka - Ia
Anna Pisarek - IIb
Weronika Lusarczyk - IIIa
Weronika Cieślak - IIIa
Regina Marek - IIIa

10. Andżelika Korczak - IIIb 
oraz uczniowie:
Kinga Ogrodzińska - IIb
Anita Chrabąszcz - IIb
Ewelina Korczak - IIb
Patrycja Stefaniak - V
Piotr Sinior - V
Wiktoria Gąsior - V
Mateusz Michalski – V 

pod pieką Pana Sławomira Madeja, Pani Danuty Chrząstek oraz Pana Andrzeja Chrabąszcza przeprowadzili kwestę pieniędzy w różnych punktach w Grabowie nad Pilicą, Łękawicy, Bożym oraz Augustowie.
XXII Finał zakończyliśmy uzbieraniem łącznie kwoty 2340 zł,  którą przekazaliśmy do  Sztabu WOŚP w Warce. Podczas Finału mieszkańcy gminy chętnie wrzucali pieniądze do puszek, aby mieć swój udział w zakupie specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
 
Wszystkim darczyńcom za wsparcie WOŚP  D Z I Ę K U J E M Y

Danuta Chrząstek 
Administrator: spgrab@op.pl 
Liczba odwiedzin: 13841433
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem