SZLAKIEM KRAKOWSKICH LEGEND

Anna Wąsik
       Podróże kształcą, rozwijają i rozbudzają wyobraźnię. Dla każdego wychowawcy są wyzwaniem i sprawdzianem relacji nawiązanych ze swoimi uczniami. Wycieczka daje nowy obraz wychowanka, pozwala poznać go w innej sytuacji, w obcym otoczeniu.

W dniach 16 – 18 maja 2016 roku uczniowie klasy czwartej zwiedzali dawną stolicę Polski – Kraków. W wyjeździe uczestniczyło 24 osoby. Celem wycieczki było poznanie nie tylko grodu legendarnego Kraka, ale również miejsc bezpośrednio związanych z jego historią. Pierwszy punkt programu to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Centrum Jana Pawła II, które zwiedzaliśmy pod opieką pani przewodnik. Obydwa obiekty otoczone są kultem wielkiego Polaka – Papieża. Kolejny etap to kopalnia soli w Wieliczce. Nie lada wyzwaniem i frajdą było zejście na pierwszy poziom wydobycia po drewnianych schodach. Zwiedzanie zabytkowych szybów ubarwiały legendy i prawdziwe historie opowiadane przez przewodnika. Uzupełnieniem komnat solnych i korytarzy były elementy multimedialne, w postaci filmów i tablic interaktywnych, które znacznie podniosły wartość edukacyjną kopalni. Kolejny dzień przyniósł nowe, równie niezwykłe wrażenia. W spacerze od miejsca noclegu do Wawelu towarzyszył nam przewodnik. Szybko pokonaliśmy niewielki dystans, podziwiając miasto oraz malownicze meandry Wisły. Gród Kraka przywitał nas swą potęgą i dostojnością. Obejrzeliśmy niezwykły, otoczony krużgankami dziedziniec, Katedrę Wawelską zwieńczoną wieżą dźwigającą dzwon Zygmunta oraz podziemia, kryjące groby królewskie. Pogoda sprzyjała, więc mogliśmy podziwiać kolejne zabytki Krakowa, aż do Kościoła Mariackiego, którego wnętrza są świadectwem bogatej kultury i historii Polski. Hejnał obwieścił koniec zwiedzania i kolejny punkt programu. Po posiłku szybko zregenerowaliśmy siły, aby sprostać wyzwaniom w Ogrodzie Doświadczeń. Rozległy teren wypełniony obiektami, prezentującymi zjawiska fizyczne i przyrodnicze, okazał się bardzo atrakcyjny. Wszyscy uczniowie brali udział w doświadczeniach, co dało im możliwość zrozumienia zjawisk, które często występują na pograniczu iluzji. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy na odpoczynek. Po ciepłym posiłku, spotkaliśmy się, aby podzielić się wrażeniami i przypomnieć legendy związane z odwiedzanymi miejscami. Ostatni dzień wycieczki upłynął nam pod hasłem zetknięcia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Spacer po dzielnicy Kazimierz rozpoczął się od zwiedzanie barokowego kościoła na Skałce – miejsca śmierci św. Stanisława biskupa męczennika, oraz krypty zasłużonych, w której spoczywają twórcy kultury i nauki polskiej, m. in. Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, St. Wyspiański, Cz. Miłosz. W części żydowskiej zobaczyliśmy Starą Synagogę, w której mieści się muzeum judaistyczne, gromadzące eksponaty dotyczące obrzędów i zwyczajów żydowskich.

Kraków pożegnał nas słońcem przebijającym się przez deszczowe chmury. Choć powroty bywają smutne, to wszystkim dopisywały humory po tej niezwykłej lekcji historii, kultury i dobrych obyczajów.