Trzydniowa wycieczka

Trzydniowa wycieczka
Anna Wąsik, Agnieszka Durajczyk, Małgorzata Cichowska, Urszula Strzałkowska

GALERIA zdjęć

„Podróże kształcą” – to mało oryginalne, ale bardzo prawdziwe stwierdzenie, które realizuje cele założone podczas organizacji trzydniowej wycieczki dla uczniów klasy 5a, 5b, 4b oraz 6. W dniach 1 - 3 czerwca wychowawcy przygotowali dla swych podopiecznych wyjazd, który po długiej izolacji spowodowanej pandemią, był formą integracji, wypoczynku oraz edukacji.
       Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym, którego symbolem jest nietoperz. Po spotkaniu z przewodnikiem udaliśmy się pod Zamek na Pieskowej Skale. Wybudowana przez Kazimierza Wielkiego rezydencja jest zaliczana do zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Obecnie ma charakter renesansowy. Następnie obejrzeliśmy znajdującą się nieopodal Maczugę Herkulesa, jedną z najbardziej znanych skał w Polsce. Obok historii tych obiektów poznaliśmy legendy związane z zamkiem oraz skałą. Następnie ruszyliśmy w kierunku Groty Łokietka, podziwiając po drodze piękny krajobraz górski. Choć spacer okazał się męczący, to zwiedzanie jaskini wynagrodziło trud, ponieważ w jej wnętrzu o długościv320 m znajdująvsię niezwykłe stalaktyty i stalagmity, korytarze, Sala Rycerska oraz Sypialnia.
Nazwę miejsca tłumaczy ciekawa legenda o królu Władysławie Łokietku. Droga powrotna wiodła Doliną Prądnika, mijaliśmy wzbudzające zachwyt skały wapienne, m.in.vBramę Krakowską. Pov„obowiązkowym” kupieniu pamiątek wróciliśmy dovautobusu. Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni dotarliśmy dovpensjonatu wvPoroninie nanzasłużony odpoczynek.
     Drugiego dnia povśniadaniu wyruszyliśmy autokarem do Zakopanego. Povdrodze do Doliny Strążyskiej podziwialiśmy dużą skocznię narciarską o punkcie konstrukcyjnym K125 - Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza oraz Średnią Krokiew – są tovobiekty sportowe, na których trenują skoczkowie narciarscy. Kolejnym punktem programu był spacer Doliną Strążyską, która należy do reglowych dolin tatrzańskich i znajdujevsię navterenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podvopieką przewodnika wędrowaliśmy dnem doliny, obserwując potok ivpodziwiając roślinność. Navpolanie mijaliśmy leśniczówkę Młyniska. Następnie dotarliśmy do skały Jelinka, gdzie przewodnik opowiadał nam o bogatej roślinności. Po pokonaniu lekkiego podejścia, naszym oczom ukazała się północna ściana Giewontu, którą od czasu do czasu kryły przepływające chmury. Minęliśmy głaz nazywany Sfinksem i po krótkim odpoczynku, ruszyliśmy w górę, by zobaczyć wodospad Siklawica. Po południu dotarliśmy na Krzeptówki do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej. Górale wznieśli kościół jako votum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku. Tutaj podziwialiśmy ołtarz główny Matki Boskiej Fatimskiej, boczne poświęcone pastuszkom: Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi, witraże oraz piękne góralskie zdobienia. Zwieńczeniem zwiedzania był wjazd kolejką na Gubałówkę. Znajdowaliśmy się na wysokości 1123 m n.p.m. Z góry mogliśmy dostrzec panoramę Zakopanego, Podhala, Pienin, Gorców oraz Beskidu Żywieckiego z częścią słowackich Tatr. Po zjeździe na dół i spacerze Krupówkami wróciliśmy do Poronina, a po obiadokolacji, uczestniczyliśmy w dyskotece i grillu.
    Trzeci, a zarazem ostatni dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu Krakowa. Ten piękny gród przywitał nas słoneczną pogodą. Z radością kroczyliśmy po zabytkowych miejscach, poznając ich historię. Na początek poznaliśmy legendę o Smoku Wawelskim i obejrzeliśmy jego pomnik. Największym przeżyciem okazało się zwiedzanie Katedry na Wawelu. Ogrom dzieł sztuki oraz niesamowite historie postaci ważnych dla naszej Ojczyzny, poznaliśmy dzięki opowieściom naszej pani przewodnik. Stary Rynek, Sukiennice, Brama Floriańska oraz Kościół Mariacki zwiedzaliśmy na samym końcu. Zmęczeni, ale szczęśliwi pożegnaliśmy miasto, które kiedyś było stolicą Polski. Czekał nas tylko powrót do domu, do naszych codziennych spraw, do rodziny i przyjaciół.
        Późnym wieczorem dotarliśmy do Grabowa. Na młodych podróżników czekali stęsknieni rodzice. Wróciliśmy cało i bezpiecznie z bagażem wrażeń i doświadczeń.
    Każda wycieczka to niezwykła lekcja, podczas której poznajemy nowe miejsca, ale przede wszystkim samych siebie. Dla wielu uczniów był to sprawdzian, ponieważ pierwszy raz wyjechali na tak długo, sprawdzian, który wszyscy zdali pozytywnie.