Wycieczka do Warszawy 2019

Wycieczka do Warszawy klas 7 - 8

Uczennica klasy 7 - Natalia Maciejczak

_____________________________

W dniu 18.03.2019 r. klasy 7 i 8 wybrały się na wycieczkę do stolicy naszego kraju - Warszawy. Był to jednodniowy wyjazd śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” zorganizowany przez wychowawców klas. Wydarzenie to miało dać nam szansę, by zaczerpnąć wiedzę o najważniejszych wydarzeniach z życia Tadeusza Zawadzkiego, Aleksa Dawidowskiego i Jana Bytnara.

Przebieg wyjazdu nawiązywał do tekstu, opowiadającego o wspaniałych przyjaźniach, czasach bohaterstwa i grozy oraz ludziach, potrafiących pięknie żyć i pięknie umierać. Około godz. 6.30 zebraliśmy się pod szkołą, by po 15 minutach wyruszyć w podróż do Warszawy. Nasz wyjazd rozpoczęliśmy od zwiedzania Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Obejrzeliśmy tam m.in. prezentację na temat jednej z najważniejszych akcji dywersyjnych ówczesnego podziemia - Akcję pod Arsenałem oraz różnorodne tablice przedstawiające listy absolwentów. Następnie udaliśmy się do Mauzoleum Walki i Męczennictwa. Mieściła się tam dawniej siedziba Gestapo, gdzie przesłuchiwano Rudego. Z okien autobusu widzieliśmy również miejsca związane z Małym Sabotażem, jak Pomnik Lotnika, na którym Rudy namalował kotwicę - symbol Polski Walczącej. Dane nam było podziwiać też pomnik wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, z którego Alek zdjął niemiecką tablicę, odsłaniając polski napis. Najbardziej chwytającym za serce elementem wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Mogiły żołnierzy Szarych Szeregów otoczone białymi, brzozowymi krzyżami były nie tylko wstrząsającym widokiem, lecz także powodem do refleksji na temat poświęcenia i prawdziwych wartości.

Ostatnim punktem programu było jedno z dwóch interaktywnych muzeów w Warszawie - Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki niemu w bardzo interesujący sposób mogliśmy poznać losy mieszkańców Warszawy w czasie II wojny światowej. Wielu uczniom bardzo podobał się film 3D pt. „Miasto Ruin”. Muzeum jest w dużej mierze przystosowane dla młodzieży oraz dzieci, znajduje się w nim Sala Małego Powstańca, a przy każdym przystanku karteczki z informacjami do zabrania. Nastrój miejsca dopełniały efekty dźwiękowe, jak np. bicie serca, oznaczające Serce Warszawy. Po skończonej wycieczce udaliśmy się na posiłek, gdzie uczniowie mogli nabrać sił po długim dniu.

Jak wszystko co dobre kiedyś się kończy, tak i nasz wyjazd dobiegł końca. Uczniom dane było poszerzyć swą wiedzę historyczną, dlatego wycieczkę można uznać za niezwykle wyjątkową i udaną.