Tydzień profilaktyki 2018

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą

Honorata Kocyk, Małgorzata Stępień, Małgorzata Żurawska – Janas

______________________________________

W dniach  od 7 do 15 marca  w naszej szkole, dzięki wsparciu  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Grabowie nad Pilicą oraz zaangażowaniu wszystkich uczniów i nauczycieli odbył się Tydzień Profilaktyki pod hasłem ,,Żyj zdrowo i bezpiecznie”. Celem akcji była promocja zdrowego stylu życia oraz propagowanie zasad bezpieczeństwa.

Podczas Tygodnia Profilaktyki zorganizowano w klasach młodszych wiele działań promujących zdrowy styl życia. Uczniowie poprzez pogadanki i prezentacje multimedialne pogłębiali wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. Każdego dnia dzieci otrzymywały zdrowe produkty, takie jak: serki, batoniki zbożowe, soki, mleko. Poszczególnym dniom tygodnia zostały przydzielone indywidualne kolory. W środę wszyscy ubrali się na biało i mówiono o produktach mlecznych. W czwartek był dzień zbożowego batonika, więc dominował kolor brązowy. Odbyły się pogadanki o produktach zawierających zboże. W piątek miał miejsce dzień zdrowego soku. Dzieci ubrały się na pomarańczowo. W poniedziałek był dzień mleka. Przeprowadzono szereg rozmów na temat: „Dlaczego warto pić mleko?’’. W ostatnim dniu akcji przeprowadzono podsumowanie, w związku z tym każdy ubrał się na kolorowo. W klasach 0-3 został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze wpływa’’. W tym konkursie wszyscy otrzymali nagrody. Uczniowie z 3a przygotowali przedstawienie o witaminkach dla dzieci z klas młodszych i przedszkolaków.

W klasach starszych, na tydzień przed rozpoczęciem akcji, został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów ,,Jak rozumiesz zdrowy styl życia?’’. W odpowiedzi wpłynęły prace indywidualne i grupowe od uczniów z różnych klas.

Podczas akcji było nie tylko aktywnie i wesoło, ale również smacznie i zdrowo. Przez pierwsze cztery dni wszyscy uczniowie klas 4-7 oraz klas gimnazjalnych brali udział w konkursie "Zdrowe drugie śniadanie’’. Konkurs ten był poprzedzony lekcjami na temat prawidłowych nawyków żywieniowych.

Dla uczniów zostały zorganizowane warsztaty profilaktyczne. Uczniowie klas 5, 6 i 7 uczestniczyli w zajęciach, które poprowadził młodszy aspirant Mariusz Warmijak z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach. Natomiast uczniowie klas gimnazjalnych oraz klasy siódmej wzięli udział w warsztatach na temat mniejszości narodowych i etnicznych w naszym kraju. Wisienką na torcie okazał się „Dzień Sałatkowy”. Uczniowie gimnazjum przygotowali zdrowe przekąski, które sami reklamowali i z powodzeniem sprzedawali na przerwach.

15 marca odbyło się podsumowanie akcji, podczas którego przedstawiono wnioski z ankiety na temat zdrowego odżywiania się oraz wyniki przeprowadzonych konkursów. W konkursach indywidualnych wzięło udział 28 uczniów, a w konkursy klasowe zaangażowało się 9 klas. Każdy uczestnik konkursów otrzymał nagrodę indywidualną, nagrody otrzymały również zwycięskie klasy. Był to ciekawy dla uczniów oraz pouczający tydzień, pełen atrakcji i niespodzianek.

Tydzień profilaktyki 2018