DZIEŃ ABSOLWENTA

Anna Wasik
          „Ale to już było i nie wróci więcej…” słowa popularnej piosenki stały się mottem wydarzenia, które miało miejsce w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą. 5 maja w murach naszej placówki gościliśmy absolwentów, tych z ubiegłego roku jak i początków naszej szkoły. Ogromnym zaskoczeniem dla wielu uczniów był fakt,  że wśród przybyłych znalazły się osoby z najbliższego otoczenia. Swoją obecnością zaszczycili nas pracownicy Urzędu Gminy w Grabowie nad Pilicą.
W uroczystości wzięli również udział nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, którzy kończyli edukację w tym samym budynku.  Jedną z wielu atrakcji, które czekały na gości było spotkanie z kolegami i koleżankami, ale również wiele innych momentów skłaniających do refleksji i wspominania. Już przy wejściu do sali skupiały uwagę zaprezentowane kroniki szkolne. Przypominały one o początkach edukacji na terenie gminy oraz sukcesach obecnych absolwentów, którzy rozpoznali siebie na odkurzonych fotografiach. Na uroczystości zgromadzili się uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod opieką swoich wychowawców oraz nauczycieli. Gości powitała pani dyrektor Edyta Lusarczyk, następnie przedstawiono plan spotkania. Krótki program artystyczny poprzedziła piosenka, odwołująca się do niezwykłych, wspólnie spędzonych przez uczniów chwil. Najważniejsze punkty z historii szkoły zaprezentowały  uczennice klasy trzeciej gimnazjum w formie scenki rodzajowej. Po przedstawieniu wszyscy absolwenci zostali zaproszeni na poczęstunek, w przygotowaniu którego pomagali wolontariusze. Słodkiej przekąsce towarzyszyły rozmowy, wspomnienia i przeglądanie pożółkłych zdjęć. Aby upamiętnić to nowe, wpisujące się w tradycję szkoły wydarzenie, każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową kartkę, specjalnie przygotowaną na tę uroczystość. Wiele emocji wzbudziła wizyta gości na lekcjach wychowawczych i rozmowy z uczniami, którzy wykazywali ogromne zainteresowanie losami absolwentów. Była to również okazja do wymiany doświadczeń, informacji na temat dalszej drogi edukacji, jaka rozpoczyna się za murami zespołu szkół. Miłym akcentem były filmy autoprezentacyjne przygotowane przez absolwentów, którzy nie mogli być obecni z nami w tym dniu.

Wiele cennych wskazówek dostarczyły organizatorom ankiety, z których wynika, że wśród odwiedzających nas absolwentów przeważała młodzież. Motywem wybrania przez nich szkoły w Grabowie była rejonizacja, ale wszyscy ankietowani byli zadowoleni z poziomu i warunków kształcenia,  90%  z nich podjęło naukę w liceum ogólnokształcącym lub technikum. W ankiecie podkreślono  aspekt przygotowania do dalszej nauki, co również wypadło pomyślnie, gdyż zaznaczono 100% pozytywnych odpowiedzi. Wszyscy absolwenci czuli się w murach naszej szkoły bezpiecznie i z entuzjazmem podchodzą do pomysłu spotkania po latach.

Wydarzenie nie mogło by się odbyć bez przychylności wielu osób. Bardzo dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół za wsparcie, nauczycielom i pracownikom szkoły za wyrozumiałość i pomoc w przygotowaniu programu. Szczególne ukłony kierujemy do wszystkich absolwentów, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i jeszcze raz mogli zasiąść w szkolnej ławie i spojrzeć na swa edukację z innej perspektywy.