WYCIECZKA ROWEROWA DO WARKI

Dnia 19 maja odbyła się rowerowa wycieczka do pobliskiego miasta-Warki. Pogoda była idealna na tego typy wyjazd. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą panią Pauliną Regulską oraz rodzicami: panem Kowalskim, panią Kozłowską oraz panią Michalską.

W drogę wyruszyliśmy o godzinie 9.00 kierując się w stronę Warki. W muzeum czekał już na nas przewodnik, który zdradził nam wiele ciekawostek na temat tego niezwykłego miejsca. Pałac na Winiarach, który przez ponad 300 lat zmieniał właścicieli, tętnił życiem. Wraz ze zmianą kolejnych mieszkańców zmieniał się kształt architektoniczny i wystrój. Poznaliśmy tam nie tylko losy niezwykłego człowieka jakim był Kazimierz Pułaski, ale także poczuliśmy atmosferę dawnego szlacheckiego dworku. We wnętrzach pałacu prezentowała się ekspozycja , która przypomina działalność Kazimierza Pułaskiego oraz zasłużonych w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Polaków. Takimi postaciami byli m.in. Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Helena Modrzejewska czy Ignacy Jan Paderewski. Zgromadzone tam zestawy mebli, malarstwo, tkaniny, zegary, broń, srebro, porcelana, a także dokumenty, stare mapy czy starodruki, sprawiały niezwykłe wrażenie. Dodatkowo fakt, że większość eksponatów jest autentyczna, jeszcze bardziej nadawał wnętrzu atmosfery dawnego szlacheckiego dworu.

Na piętrze pałacu Pułaskich, w dwóch salach, mieliśmy okazję obejrzeć prezentowaną tam nowoczesną, multimedialną wystawę poświęcona historii Warki. Pierwsza sala dotyczyła zagadnień związanych z miastem w czasach pokoju oraz z życiem społecznym, w drugiej Sali zobaczyliśmy wystawę o tematyce bitewno-wojennej.

Po zakończeniu zwiedzania muzeum przyszedł czas na zrelaksowanie się w pięknym, rozległym, urokliwym parku, który był ulubionym miejscem zabaw Kazimierza Pułaskiego. Na terenie obfitującego w piękny drzewostan ogrodu zachowały się ślady starych alei spacerowych, a także szczątki dawnych budowli: altany i fundamentów budynków folwarku. Ścieżka zaprowadziła nas do rzeki. Po drodze zobaczyliśmy oznakowaną ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Dzięki niej poznaliśmy faunę i florę Doliny Pilicy. Wracając spostrzegliśmy niezauważoną wcześniej Kapliczkę z figurą Matki Boskiej, znajdującą się na zboczu skarpy, zbudowaną w formie groty. W centrum parku znajduję się pomnik Kazimierza Pułaskiego o wysokości 5 metrów.

Kończąc zwiedzanie udaliśmy się do pobliskiej pizzerii, gdzie zaspokoiliśmy nieodczuwany wcześniej głód. W drodze powrotnej zahaczyliśmy jeszcze o ulubioną warecką lodziarnię.

Dla wszystkich uczestników wycieczka była czymś wyjątkowym. W czasie jej trwania poznaliśmy dzieje i losy Warki, Kazimierza Pułaskiego oraz innych osób.
To wydarzenie jeszcze długo pozostanie w naszej pamięci jako miłe wspomnienie.
Wiktoria Gąsior kl.Ia