Komornicka2016

140. rocznica urodzin młodopolskiej poetki
Marii Komornickiej

Małgorzata Cichowska

Nie zdradzę tajemnicy swojej, nie powiem, czyli przez
nią żyję, czyli od niej umieram.
Położę się w trawie, miedzy jaskry i zioła dzikie,
by rozmyślać o tajemnicy swojej; a niebo zakryje mi
twarz błękitem.
Maria Komornicka

Dnia 4 czerwca 2016r. w Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbywały się uroczystości związane ze 140. rocznicą urodzin młodopolskiej poetki i krytyka literackiego Marii Jakubiny Komornickiej, która przyszła na świat w rodzinie szlacheckiej w Grabowie nad Pilicą i z tym miejscem związane było jej życie twórcze w latach 1914 – 1944.

Patronat Honorowy nad obchodami objęli: Pan Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Andrzej Jung – Starosta Powiatu Kozienickiego, Pan Euzebiusz Strzelczyk – Wójt Gminy Grabów nad Pilicą, Pani prof. Maria Podraza-Kwiatkowska, Pani prof. Maria Janion, Pani prof. Brigitta Helbing-Mischewski, Pan prof. Tomasz Komornicki, Pani Zofia Dernałowicz. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego była Pani Grażyna Ewa Wnuk zaś jego skład stanowili: Pani Lucyna Domańska-Stankiewicz, Pani Agnieszka Durajczyk, Pan Zdzisław Karaś, Pani Edyta Lusarczyk, Pani Małgorzata Siekut i Pani Iwona Stefaniak.

Obchody rozpoczęły się w Zespole Szkół o godzinie 11.00 od projekcji filmu Powrót Marii do zrzuconego z gałęzi gniazda, następnie wręczone zostały nagrody laureatom konkursu o życiu i twórczości poetki. Wśród nagrodzonych były: Małgorzata Górka uczennica klasy II A gimnazjum, która otrzymała tablet i statuetkę z podobizną poetki oraz Pani Mariola Dyga, w kategorii dorośli uczestnicy, która wygrała 2000 zł. i statuetkę z podobizną poetki. Uczniowie przez kilka miesięcy pod kierunkiem pani Barbary Ignacak – nauczycielki plastyki – przygotowywali prace w dowolnej technice do wybranego wiersza Marii Komornickiej (przekład intersemiotyczny). Następnie autorzy najpiękniejszych obrazów wręczyli je Patronom Honorowym. Kolejnym punktem był spacer śladami poetki połączony ze złożeniem kwiatów polnych przy pomniku Marii Komornickiej znajdującym się obok Urzędu Gminy. W budynku szkoły funkcjonowała księgarnia, w której można było zakupić utwory poetki: Listy, Utwory wybrane, Baśnie. Psalmodie oraz książki o Marii Komornickiej Strącona bogini, Podróż w stronę czerwieni.

Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do kawiarni, która wpisana jest w tradycje szkoły i zawsze związana jest z twórczością Marii Komornickiej. Tegoroczna zatytułowana Życie listami pisane… poświęcona była przybliżeniu sylwetki poetki, jej przemiany wewnętrznej i rozdarciu, które towarzyszyło jej przez całe życie. W listach pisanych do matki ukazała się jako postać niezwykle uzdolniona, nieprzeciętnie inteligentna, nadwrażliwa i nierozumiana przez najbliższych oraz ówczesne środowisko literackie. Program, w wykonaniu młodzieży ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką Pani Anny Wąsik – polonistki, oparty został na fragmentach wspomnień siostry poetki Anieli Komornickiej, fragmentach listów Marii do matki Anny oraz piosenkach w wykonaniu Edyty Geppert.

Około godziny 15.00 dalsza część uroczystości odbywała się w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. Tutaj powitała zgromadzonych Pani dyrektor Iwona Stefaniak, która otworzyła wernisaż wystawy rękopisów Marii Komornickiej Jestem. W gablotach można było obejrzeć listy, wiersze i Księgę poezji idyllicznej, która powstała w dworze w Grabowie nad Pilicą i dedykowana była mamie poetki.

Następnie w Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbył się wykład Pani prof. Brigitty Helbing-Mischewski Marginalizacja wybitnych kobiet na przykładzie Marii Komornickiej, potem uczniowie Gimnazjum z Grabowa nad Pilicą prezentowali i interpretowali utwory poetki nawiązując do tytułu Życie jest różnofalistym morzem. Uroczystości zakończył koncert Piwnicy pod Baranami pt.: Każdy ból nowym niebem cię obdarzy dedykowany Marii. Pani Ola Maurer zaśpiewała Pokusę wiatru wiosennego.

(…) Każdy ból,
Nowym niebem cię obdarzy.
Wszelka droga,
Którą pójdziesz nieulękle,
Wiedzie w jasność,
W źródło wiedzy i potęgi.
Dalej w światy -
Twarda zbroja trwa bezpieczna,