SPOTKANIE OPŁATKOWE
Anna Wąsik

______________________________________________________________________________________

„Czy przeze mnie Jezus przychodzi na świat?
Czy daje ludziom ciepło, światło, wiarę?
Nie otrzymaliśmy wiary tylko dla siebie.
Mamy ją przekazywać innym.
Dając innym wiarę poprzez siebie,
przekazujemy najważniejszy podarunek -
Dar, jakim jest sam Jezus.
Dar Bożego Narodzenia to być człowiekiem,
przez  którego Jezus znowu przychodzi na świat.
                               ks. Jan Twardowski

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas dla wszystkich chrześcijan.
W przeddzień spotykamy się  przy wigilijnym stole, aby uczcić przyjście Zbawiciela. Chociaż Chrystus narodził się ponad dwa  tysiące lat temu, co roku odnawia się w każdym z nas.
        W Zespole Szkół w Grabowie nad Pilicą, zgodnie z kilkuletnią tradycją wigilijny stół jednoczy społeczność szkolną oraz lokalną. Przypomina o miłości bliźniego, szacunku  oraz  miłosierdziu.  11 grudnia  2016 roku  spotkaliśmy  się,  aby  połamać  się  opłatkiem  z tymi,  którzy  nie  zawsze  mają  przy  swoim  boku  rodzinę  i najbliższych, są w podeszłym wieku, często schorowani, osamotnieni.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością ksiądz proboszcz Jan Pękacz i Dariusz Sałek , wikary tutejszej parafii Paweł Laskowski, przewodniczący Rady Gminy Grabów nad Pilicą Andrzej Chrabąszcz, sekretarz gminy Zdzisław Karaś oraz pani Jolanta Stefaniak - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak co roku patronat honorowy nad  przedsięwzięciem przyjął Wójt Gminy Euzebiusz Strzelczyk.

Spotkanie  nie mogłoby się  odbyć  bez  wsparcia  Gminnego  Ośrodka  Pomocy  Społecznej.  Nad  przygotowaniem  Wigilii  pracował  sztab zgranych osób. Nie wszyscy zaangażowani mogli pokazać się na forum, choć ich praca miała ogromne znaczenie. Wykonanie zaproszeń, będących małymi dziełami sztuki, ułożenie menu, przygotowanie potraw, wykonanie upominków, dekoracja czy oprawa artystyczna, złożyły się na sukces tego wydarzenia. Trud pracy nad przygotowaniami spoczął na pracownikach szkoły, nauczycielach, uczniach oraz rodzicach.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, zapraszając do świętowania wspólnej Wigilii i obejrzenia Jasełek w wykonaniu uczniów grupy oazowej. W tym roku program miał symboliczny wymiar, wprowadzał element współczesności. Język jakim posługiwali się bohaterowie był potoczny, bliski młodzieży. Zgromadzeni  prześledzili historię narodzin Dzieciątka, urozmaiconą śpiewem i grą na instrumentach, nagrodzili brawami zaangażowanie młodych artystów. Podniosłość chwili podkreśliły  słowa  Ewangelii,  które wprowadziły zebranych w atmosferę zadumy i refleksji, przełamanej dźwiękiem pękającego opłatka. Jako pierwszy życzenia do mieszkańców gminy Grabów nad Pilicą  skierował  pan wójt Euzebiusz Strzelczyk,  podziękował  również  organizatorom  i wszystkim,  którzy  przyczynili  się  do przygotowania Wigilii. Ciepłe słowa do swoich parafian skierował proboszcz Jan Pękacz, który pierwszy raz uczestniczył w tej uroczystości. W blasku świec, przy dźwiękach kolęd płynęły serdeczne słowa, uściski rąk, szczere spojrzenia ludzi. Spełnił się sens Świąt Bożego Narodzenia, łączący tak wiele osób  w wspólnej sprawie. O spędzonym razem czasie będą przypominały gościom figurki aniołków, którymi zostali obdarowani.