Marzec miesiącem profilaktyki

Marzec miesiącem profilaktyki
* GALERIA *

„Zdrowo i aktywnie” – pod takim właśnie hasłem odbyły się obchody Tygodnia Profilaktyki w naszej szkole. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, konkursach i innych ciekawych inicjatywach. Wszystkie połączył jeden cel – wzmocnienie codziennych działań profilaktyczno – wychowawczych. Materiały niezbędne do przygotowania zajęć oraz nagrody zostały sfinansowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grabowie nad Pilicą.

W klasach 1-3 położono nacisk na poznawanie sposobów kształtowania postaw prospołecznych oraz prozdrowotnych. Dzieci uczestniczyły w zajęciach poświęconych rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych, identyfikowaniu emocji i sposobów ich rozładowywania oraz umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych. Dodatkowo zapoznały się ze sposobami zdrowego stylu życia. Realizacja założonych celów odbyła się poprzez gry grupowe, zabawy, zajęcia edukacyjne, pracę w zespołach, prace plastyczne. Efektem zajęć profilaktycznych był konkurs na plakat na temat emocji oraz klasowy konkurs wiedzy na temat zdrowego stylu życia.

Klasy 5 uczestniczyły w warsztatach zgodnie z ideą „Żyj zdrowo, bądź szczęśliwy”.  Uczniowie aktywnie pracowali w grupach, przygotowując plakaty, krzyżówki, a także piękne lapbooki. Pokazali, że wiedzą, jak dbać o środowisko naturalne, znają zagrożenia płynące z uzależnień, a swój wolny czas chętnie poświęcają aktywności sportowej. Również cyberprzemoc nie ma dla nich tajemnic. Okazało się, że dysponują dużą wiedzą na ten temat oraz mają świadomość czyhających zagrożeń.  Na koniec piątoklasiści przygotowali zdrowe, pięknie wyglądające kanapki oraz desery owocowe. W nagrodę otrzymali zestawy gier planszowych oraz odblaskowe breloczki.

W dniu 17 marca 2022r. odbył się Dzień Świętego Patryka.  Z tej okazji uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w wielu ciekawych konkursach. Klasy 1-3 miały za zadanie wykonać kapelusz w kolorze zielonym wg wzoru kapelusza noszonego przez skrzata  Leprechauna związanego z Dniem Świętego Patryka w Irlandii. Dla klas 4-8 ogłoszono dwa konkursy: konkurs wiedzy o Świętym Patryku i Irlandii oraz konkurs na zieloną potrawę. Dzień rozpoczął się od niezwykle trudnego zadania - wyłonienia  klasy, która w 100% założyła ubrania w kolorze zielonym. Zwyciężyły dwie klasy: 2a wśród klas 1-3 oraz kl. 7a wraz z wychowawcą spośród klasy 4-8. Wyróżnienie otrzymała klasa 1b.

Podczas przerw można było degustować przyniesione zielone potrawy, a wśród nich: zielony tort, zielone babeczki, rogaliki, naleśniki, sałatki, bezy, galaretki, ciasteczka i wiele innych. Wszystkie potrawy udekorowano kolorem zielonym i emblematami irlandzkimi. Komisja wskazała trzech zwycięzców. Nagrodę za tort otrzymała Martyna Roguska z klasy 7a, a także Natalia Walendzik z klasy 4b za bezy. Trzecim zwycięzcą został Kamil Stefaniak z klasy 5a, który przygotował sałatkę. Podczas degustacji nie mogło zabraknąć napoju w kolorze zielonym. W trakcie przerw można było również skorzystać z oferty malowania twarzy w kolorach irlandzkich oraz wysłuchać typowo irlandzkiej muzyki. Głównym punktem programu był pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu uczniów klasy 8a: Natalii Pogody, Mai Dygi, Jakuba Rozwadowskiego oraz Szymona Krupy. Klasy 1-3 miały okazję zagrać w grę memory  przygotowaną przez Weronikę Bajerowską i Julię Drab z klasy 8a oraz podziwiać piękne kapelusze wykonane przez dzieci z klas 1-3. Komisja wybrała 5 najlepszych kapeluszy: dwa pierwsze miejsca przypadły Dominikowi Gazarkiewiczowi z klasy 1a oraz Miłoszowi Miklińskiemu z klasy 3a. Drugie miejsce otrzymał Jan Petryka z klasy 2a, trzecie miejsce Amelia Wachnik z 2a oraz wyróżnienie Nikola Gontarek z klasy 2a.

Lekcje języka angielskiego w tym dniu były prowadzone na temat Dnia Św. Patryka oraz wiadomości dotyczących Irlandii. Odbywało się to poprzez gry na Quizzes, Kahoocie oraz w formie prac plastycznych w oparciu o krótkie filmiki pochodzące z YouTube.  Na korytarzu można było podziwiać wspaniałe prace plastyczne dzieci oraz pięknie przygotowane flagi Irlandii. Rozstrzygnięto również konkurs  wiedzy na temat Św. Patryka i Irlandii. Klasy 4a, 4b, 5a, 7b oraz 8a w 100% rozwiązały zadania, za co zostały nagrodzone  dyplomami oraz drobnymi upominkami. Wyróżnienie otrzymała klasa 5b reprezentowana przez Michała Kuliga.

We wtorek 22 marca odbyły się warsztaty geograficzno - profilaktyczne z niespodzianką. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas 7 ze szkół w Augustowie i Grabowie nad Pilicą. Na początku zajęć odbyła się integracja sportowa uczniów, a następnie uczniowie samodzielnie przygotowywali zdrowy posiłek oraz przeliczali jego kaloryczność. Kolejnym zadaniem było rozwiazywanie interaktywnego quizu geograficznego. Największą atrakcją okazała się wizyta sokolnika z myszołowem. Pan Bogdan Rowiński opowiadał o trybie życia ptaka drapieżnego i przedstawił ciekawostki sokolnictwa. Każdy z uczestników mógł zrobić sobie zdjęcie z myszołowem Benkiem lub nagrać filmik. Po podliczeniu wyników około godziny 18.30 okazało się, że wszystkie zespoły zdobyły taką samą liczbę punktów, za co otrzymały równo cenne nagrody grupowe i indywidualne.

Wszystkie działania były możliwe dzięki finansowemu wsparciu  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Grabowie nad Pilicą, za co serdecznie dziękujemy. W przygotowanie Tygodnia Profilaktyki zaangażowali się nauczycielki ZS w Grabowie nad Pilicą: Małgorzata Żurawska – Janas, Aleksandra Dębowska, Urszula Strzałkowska, Anna Wąsik, Agnieszka Durajczyk oraz Pani Dyrektor Edyta Lusarczyk. Ponadto nad organizacją Dnia Świętego Patryka czuwała klasa 8a oraz Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

Link do filmu z Dnia Świętego Patryka:

Tydzień profilaktyki