Tydzień Profilaktyki w klasach 0 - 3 _2019

Tydzień Profilaktyki w klasach 0 - 3
Organizatorki Tygodnia Profilaktyki: Agnieszka Barańska, Urszula Strzałkowska
_____________________________

W dniach 18 - 22 marca realizowany był Tydzień Profilaktyki. W tym roku hasło przewodnie brzmiało ”Szkoła bez agresji”. Uczniowie klas 0 - 3 każdego dnia zapoznawali się z treściami profilaktycznymi i wprowadzali je od razu w życie. Tematyka zajęć była ściśle związana z występującymi zachowaniami przemocy i agresji.
Wśród tematów pojawiły się następujące zagadnienia:
1.  Co to jest złość?
2.  Jak sobie radzić z przemocą i agresją?
3.  Czy wiesz, jak należy zachować się w trudnych sytuacjach?
4.  O porozumiewaniu się ludzi.
5.  Mówimy NIE dokuczaniu.
       Celami programu było: minimalizowanie i eliminowanie (w miarę możliwości) zachowań sygnalizujących agresję przejawianych u uczniów w młodszym wieku szkolnym, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć przeżywanych w różnych sytuacjach, kształcenie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami i sytuacjami trudnymi, wykluczanie przejawów złości i zachowań agresywnych, zwiększenie świadomości odpowiedzialności za własne działania, uczenie gotowości pomagania sobie, kształtowanie efektywnego komunikowania się, budowanie atmosfery współpracy, życzliwości, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa w szkole.
       Podczas zajęć uczniowie pracowali indywidualnie oraz w grupach tworząc zasady zachowania bez agresji, plakaty, rysunki, kodeks kumpla, rozwiązując quizy oraz zagadki. Wykorzystano również zasoby Internetu, korzystając z filmików ukazujących prawidłowe zachowania się w sytuacjach trudnych.
       W trakcie realizacji Tygodnia Profilaktyki dzieci brały udział w trzech konkursach:
1)  indywidualny, plastyczny - „Stop agresji i przemocy”
2)  klasowy, plastyczny - „Moja klasa jest super”
3)  klasowy - „Najgrzeczniejsza klasa w szkole”

Wyniki konkursów:
I.  „Stop agresji i przemocy”
    I miejsce - Lena Petryka, kl. 2a
    II miejsce - Jakub Piątkowski - kl. 2b
    III miejsce - Kacper Witek - kl. 2b
    wyróżnienie – Dominika Łukasiak - kl. 2a
II. „Moja klasa jest super”
    I miejsce - klasa 1b
    II miejsce - klasa 0a
    III miejsce - klasa 1a
   Wyróżnienie otrzymała klasa 0b.
 Wszyscy zostali obdarzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami w postaci gier edukacyjnych.
III. Konkurs na „Najgrzeczniejszą klasę w szkole” wygrała klasa 2b, która w nagrodę otrzyma wyjazd do kina na wybrany film.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Grabowie nad Pilicą za sponsorowanie materiałów potrzebnych do realizacji działań profilaktycznych oraz wszystkich nagród.